PlayStation 5 czy Xbox Series X – co wybrać?

serwis konsol

Konsole PlayStation oraz Xbox od lat rywalizują o lepszą pozycję na rynku. Gracze są podzieleni – część z nich od lat pozostaje wierna marce Sony, podczas gdy fani Xboxa nie wyobrażają sobie przejścia na inny sprzęt. Co sprawia, że oba te urządzenia od lat biją rekordy popularności? Jakie są największe różnice między Xbox Series X a PlayStation 5? W naszym artykule odpowiemy na te pytania, postaramy się również doradzić, którą z tych konsol warto obecnie wybrać.

PlayStation 5 – ogromny sukces Sony i miliony sprzedanych egzemplarzy

Firma Sony miała spore problemy z dostępnością swojej najnowszej konsoli – był to efekt wywołany przez pandemię COVID-19, bowiem komponenty potrzebne do produkcji wielu sprzętów były nie do zdobycia. Jednak nawet te komplikacje nie stanęły na drodze do sukcesu; zainteresowanie konsolą PlayStation 5 było ogromne jeszcze przed oficjalną premierą. Urządzenia sprzedają się doskonale – do września 2021 udało się już sprzedać aż 13,4 mln egzemplarzy. Jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, że firma nie jest w stanie wyprodukować takiej liczby urządzeń, aby spełnić zapotrzebowanie rynku, to wynik ten robi jeszcze większe wrażenie. Swój sukces konsola zawdzięcza niezwykle prostej przyczynie – jest to bardzo udana konstrukcja, która zbiera pozytywne opinie zarówno wśród graczy, jak i ekspertów świata technologicznego. Warto mieć na uwadze, że problem z dostępnością podzespołów rozwiązany zostanie być może dopiero za kilka lat. Tym samym użytkownicy, którzy pragną zakupić konsolę Sony, będą musieli jeszcze trochę poczekać na swoje wymarzone PS5. Przedstawiciele firmy Sony zapewniają, że starają się jak najszybciej dostarczać kolejne egzemplarze, a niemożność sprostania wymogom rynku nie wynika z winy marki.

PS5 – za co świat pokochał tę konsolę?

  • Konsola PS5 podbiła serca graczy – ma ona wiele zalet, które powinna posiadać każda konsola na miarę naszych czasów.
  • W recenzjach urządzenia jedno słowo powtarza się, niczym mantrę – szybkość. Różnica między poprzednią generacją a PS5 jest ogromna; wszystkie gry uruchamiają w ekspresowym tempie, podobnie jak samo urządzenie. Mamy tutaj zapewnioną maksymalną płynność, 60 kl./s., a są również gry, które odtwarzane są w 120 kl./s. 4K.
  • Kolejną kwestią jest niemal bezgłośna praca; użytkownicy poprzedniej konsoli Sony dosyć często skarżyli się na buczenie oraz na przegrzewanie. Tutaj tego typu problemy nie istnieją, firma zadbała również o niezwykle wydajny układ chłodzenia.
  • Pad DualSense został zaprojektowany w taki sposób, aby zapewnić maksymalną wygodę; ergonomia jest tutaj słowem kluczowym. Ciekawym dodatkiem jest również wbudowany głośnik, który zapewnia efektowne, niezwykle realistyczne doznania dźwiękowe. Pad wyposażony jest również w mikrofon, a design urządzenia jest futurystyczny, bardzo ciekawy. Efekty dotykowe są wręcz oszałamiające, użytkownicy chwalą adaptacyjne efekty „Trigger”.
  • Kolejną zaletą jest kompatybilność – gry stworzone pod PS4 można bez problemu uruchomić na najnowszej konsoli Sony; przenoszenie danych z PS4 jest niezwykle proste.

PS5 – na co narzekają użytkownicy?

Żeby nie było tak kolorowo, najnowsza konsola Sony nie jest pozbawiona wad. Jedną nich z jest dosyć wąski katalog nowych gier, które pozwolą w pełni wykorzystać potencjał i możliwości konsoli – to oczywiście wciąż się zmienia, powoli pojawia się coraz więcej propozycji. Inną kwestią, na którą narzeka część właścicieli konsoli, jest ich rozmiar. PS5 nie należy do najmniejszych urządzeń; jest to związane również z zastosowaniem bardzo skutecznego układu chłodzenia. Dodatkowo powierzchnia konsoli przyciąga kurz i łatwo się brudzi. Słabym punktem PS5 jest również interfejs – jest mało intuicyjny i dosyć skomplikowany.

Xbox Series X – kompatybilność, cicha praca oraz Quick Resume

Xbox Series X to największy rywal PlayStation 5. Gracze bardzo często zastanawiają się, która z tych konsol ma więcej plusów. Co ciekawe, część z tych zalet dzielą oba urządzenia. Najlepszym przykładem jest tutaj cicha praca; nowy Xbox również zapewnia wysoką kulturę pracy. Fakt ten docenią szczególnie fani nocnego grania – urządzenie jest na tyle ciche, że nie będzie ono przeszkadzać pozostałym domownikom. Oczywiście cicha praca to również komfort dla gracza i większa przyjemność podczas użytkowania. Układ chłodzenia Xbox Series X jest bardzo efektywny; użytkownicy chwalą konsolę również za ogromną moc, szybkie ładowanie gier oraz wysoką wydajność.

Funkcja Quick Resume umożliwia natychmiastowe rozpoczęcie akcji – już kilka sekund po przebudzeniu. Możemy płynnie przechodzić do różnych tytułów, po czym wrócić do każdego z nich w przerwanym wcześniej miejscu. Co ciekawe, twórczyni internetowa Alanah Pearce odkryła, że funkcja ta działa, nawet jeśli konsola była odłączona od prądu przez ponad dobę. System bowiem zatrzymuje grę na dysku; po uruchomieniu urządzenia jest ona wznawiana. Może to dotyczyć od 4 do 6 tytułów. Jest to duże udogodnienie dla graczy, którzy oceniają tę opcję jako bardzo przydatną. Dodatkowym atutem jest minimalistyczny design oraz kompaktowe rozmiary; urządzenie można ustawić zarówno w pozycji pionowej, jak i poziomej. Duży plus stanowi także bogaty katalog gier działających na zasadzie wstecznej kompatybilności. Warto pamiętać o funkcji Smart Delivery – kupujemy grę, a nie jej konkretną wersję. Dlatego możemy korzystać z tytułów zakupionych na Xbox One również na nowej konsoli – bez ponoszenia dodatkowych opłat i to w wersjach next-genowych.

Xbox Series X – największe minusy konsoli

Xbox Series X ma swoje minusy, a jednym z nich jest fakt, że pad nie został wyposażony w akumulator, za który użytkownik musi dopłacić. Jak na razie mało jest gier stworzonych pod Xbox Series X – to kolejny minut związany z tą konsolą. Obudowa urządzenia (podobnie, jak w przypadku PS5) łatwo się brudzi, jest trudna do utrzymania w czystości. Jednak jednym z najczęściej pojawiających się zarzutów, jest mała pamięć – przestrzeń dyskowa nie powala, a koszty ewentualnego poszerzenia nie należą do najniższych, bowiem dedykowane dyski SSD są po prostu drogie. Konsola ta niestety nie obsługuje Wi-Fi 6.

Xbox Series X vs PlayStation 5 – co wybrać?

Duża część graczy od lat pozostaje wierna jednej z tych konsol i nie wyobraża sobie przejścia na urządzenie innej marki. Jednak ci, którzy dopiero wkraczają do świata gier, muszą zdecydować, która konsola bardziej odpowiada ich osobistym preferencjom. Zarówno Xbox Series X, jak i PlayStation 5 są bardzo udanymi konstrukcjami, mają kilka wspólnych zalet i wad. Wszystko zależy od naszego gustu i preferencji systemowych. Design urządzenia również jest ważny dla wielu użytkowników – fani stylu nowoczesnego, nieco „kosmicznego” wybiorą PS5, a osoby, które stawiają głównie na minimalizm – Xbox Series X. Niektóre parametry PS5 są nieco wyższe niż w przypadku konkurencyjnej konsoli – jednak nie są to znaczące różnice, które mogłyby mieć realny wpływ na komfort użytkowania. Jeżeli chodzi o cenę, to Xbox stanowi tańszą opcję. Natomiast wybór gier w przypadku konsoli PS5 będzie nieco większy.

Najlepszym sposobem będzie przetestowanie obu urządzeń, sprawdzenie ergonomii padów oraz dokładne przyjrzenie się interfejsowi i designowi. Warto dodać, że konsola Microsoftu odznacza się większą mocą, za to urządzenie Sony ma lepszą wydajność. Bilans zalet wydaje się być wyrównany, co dodatkowo utrudnia wybór. Dlatego podczas zakupu musimy kierować się własnym gustem; wyłowienie jednoznacznego zwycięzcy jest tutaj niemożliwe – oba urządzenia wyróżniają się świetnym wykonaniem i mocnymi podzespołami.