Zbita matryca w telewizorze – co dalej?

Zbita matryca w telewizorze – co dalej?

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu telewizory były prawdziwym rarytasem. Aktualnie ciężko sobie wyobrazić bez nich życia. Ten sprzęt gości nie ma w każdym gospodarstwie domowym. Oczywiście współczesne modele telewizorów oferuję szereg przydatnych funkcji oraz udogodnień. Tak naprawdę Smart TV do złudzenia przypomina nam komputer z dedykowanym systemem operacyjnym. Musimy jednak wiedzieć o tym, że nawet najnowocześniejsze telewizory po prostu się psują. A tym samym im więcej nowych, dostępnych funkcji, tym zwiększa się również liczba potencjalnych usterek. Jakie są typowe uszkodzenia? Co zrobić, kiedy nasz telewizor uległ awarii? Gdzie powinniśmy się udać po pomoc, kiedy matryca w naszym telewizorze pękła? Na te oraz inne pytania znajdziecie odpowiedź w dalszej części naszego tekstu.

Popularne awarie telewizorów

Wspomnieliśmy już o tym, że im więcej funkcji posiada nowoczesny telewizor, tym łatwiej o różnego rodzaju awarię. Niewątpliwie jest to prawda. Do typowych uszkodzeń, z którymi klienci zgłaszają się do serwisów elektronicznych, zaliczyć należy martwe piksele, brak ostrości obrazu, awarię związaną z podświetlanie matrycy, samoczynne włączanie lub wyłączanie telewizora, czy też ogólne problemy związane z wyświetlaniem obrazu. Niestety jednak bardzo często okazuje się, że koszty naprawy są nieopłacalne i nierzadko przewyższają cenę nowego urządzenia. Jednak nie do końca jest to prawda. Może się tak zdarzyć, że na taką wstępną diagnozę trafimy w przykładowym serwisie elektronicznym. Łatwo wtedy będziemy mogli zauważyć niechęć serwisanta do skomplikowanych napraw i brak zaangażowania w problem, z którym się zgłaszamy. Doby serwis elektroniczny zadba o to, by znaleźć dokładną przyczyną usterki i dopiero wtedy można ocenić ewentualne koszty naprawy i dalsze postępowanie. W wielu przypadkach zdarza się tak, że usunięcie awarii będzie polegało wyłącznie na wymianie i jakieś niedrogiej części czy nawet dotyczyć będzie zmiany ustawień oraz dostosowaniu odpowiedniej regulacji. Kluczowe jest zatem to, by w przypadku awarii telewizora, udać się do profesjonalnego serwisu elektronicznego, który realnie zdiagnozuje problem i tym samym oceni, czy naprawa sprzętu będzie opłacalna.

Co zrobić, kiedy doszło do zbicia matrycy w telewizorze?

Matryca jest podstawowym wyposażeniem każdego telewizora czy też laptopa. aktualnie wybór modeli telewizorów jest ogromny i śmiało możemy zdecydować się chociażby na ekran LCD, LED, OLED. To, co warto również wiedzieć to fakt, że matryca to nic innego jak materiał ciekłokrystaliczny, na którym wyświetlany będzie konkretny obraz. Oczywiście oprócz typowych awarii telewizorów, które wymieniliśmy wcześniej, może również dojść do różnego rodzaju uszkodzeń mechanicznych tego sprzętu. Zatem skoro spotykamy się z uszkodzeniami matrycy w laptopach, taka awaria może spotkać również nasz telewizor. Często awarią, która spotyka matrycę telewizora, jest jej pęknięcie. Zbita matryca w telewizorze stanowi nie lada problem.

Jeżeli doszło do zbicia matrycy w naszym telewizorze, przede wszystkim powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że takie działania nie zawsze mogą być opłacalne. Jednak zanim podejmiemy sami decyzję o zakupie nowego sprzętu, warto udać się do dobrego serwisu elektronicznego czy elektrycznego, który zdiagnozuje zaistniały problem i wyceń całość naprawy.

Dlaczego nie warto samodzielnie naprawiać matrycy w telewizorze?

Bardzo często, niestety, zdarza się tak, że chcąc ograniczyć koszty ewentualnych napraw, decydujemy się na samodzielne podejmowanie różnych działań. Niestety bardzo często jest to błąd, który nas sporo kosztuje. Wymiana matrycy wymaga ogromnej wiedzy, precyzji oraz umiejętności związanych ze złożeniem części telewizora. Dlatego też w przypadku, kiedy doszło do pęknięcia lub zbicia matryce w naszym telewizorze, powinniśmy skorzystać z pomocy profesjonalnego serwisu. Działając na własną rękę możemy chociażby zakupić niewłaściwą matrycę, którą będziemy zamierzali zamontować w naszym uszkodzonym telewizorze, a także popełnić błędy, które sprawią, że nasz telewizor zupełnie nie będzie nadawał się do dalszego użytkowania, a wtedy jego wymiana może okazać się konieczna. Jeżeli zdecydujemy się na skorzystanie z usług profesjonalnego serwisu elektronicznego, będziemy mieli pewność, że wymiana matrycy w telewizorze obejmie nie tylko koszt samej usługi i montażu nowej matrycy, ale wliczone zostaną także koszty niezbędnych części i samej matrycy. Co prawda usługa ta nie jest dość droga, aczkolwiek koszt matrycy może okazać się ogromny. Nie jest to jednak reguła. Zawsze zatem warto konsultować jakikolwiek problem z urządzeniem elektronicznym w profesjonalnym serwisie. Ponadto decydując się na wymianę matrycy w telewizorze przy pomocy fachowców z profesjonalnego serwisu elektronicznego będziemy mieli pewność że usługa ta została wykonana prawidłowo, co zostanie poświadczone gwarancję za wykonaną pracę.

Czy opłaca wymieniać się uszkodzoną matrycę telewizora?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż jak wspomnieliśmy, wszystko zależy od tego, jaki okaże się koszt matrycy. Bardzo często sama matryca jest w cenie porównywalna do nowego telewizora. Warto również sprawdzić, czy nas uszkodzony telewizor nie posiada jeszcze okresu gwarancyjnego, gdyż w takim przypadku, będziemy mogli skorzystać z tego pakietu. W przypadku, kiedy okres gwarancyjny już minął, warto skorzystać z pomocy profesjonalnego serwisu, który realnie oceni fakt, czy naprawa matrycy jest opłacalna, czy też konieczny będzie zakup nowego telewizora.

Gdzie naprawiać uszkodzony sprzęt elektroniczny?

Bez względu na to, do jakiej usterki doszła oraz jakiego sprzętu elektronicznego uszkodzenie dotyczy, zawsze powinniśmy korzystać z dobrego serwisu elektronicznego. To, na co warto zwrócić uwagę, to bogate zaplecze takiego serwisu oraz fachowcy, którzy łączą pasję ze swoją pracą. Niewątpliwie warto również wybierać możliwie najlepszy serwis, niekoniecznie skupiając się na lokalnych w punktach oferujących naprawy.